Samodzielne zrobienie mydła wcale nie jest trudne. Wystarczy dobra baza glicerynowa, parę dodatków i szczypta kreatywności. W efekcie otrzymujemy bardzo uniwersalne, naturalne mydło, którego możemy używać na co dzień lub podarować komuś w prezencie.

Własnoręczne zrobienie mydła to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w produkcji domowych kosmetyków, ponieważ jest to jeden z prostych przepisów. Zasady produkcji mydła glicerynowego są jasne i prawdopodobnie każda osoba sobie z tym poradzi, aby później móc cieszyć się produktem własnego wyrobu w mydelniczce. Robiąc własne mydło glicerynowe DIY, możemy złapać bakcyla i kolejnym razem pokusimy się o stworzenie czegoś trudniejszego np. domowego kremu do twarzy.

Jak zrobić mydło glicerynowe?

To jeden z najprostszych przepisów na kosmetyk DIY, ponieważ opiera się tylko na trzech prostych krokach: przygotowaniu bazy glicerynowej, dodaniu składników i odstawieniu do zastygnięcia w formie. W ten prosty sposób otrzymujemy pełnowartościowe, własnoręcznie zrobione mydło glicerynowe, którego możemy używać. Grunt to umiejętność dobrania dodatków i estetycznego zaprojektowania mydełka tak, aby nie tylko świetnie działało, ale też miało piękny wygląd.

Co potrzebne jest do zrobienia mydła?

  • Gotowa baza glicerynowa (przezroczysta).
  • Miseczka do rozpuszczania i mieszania składników.
  • Większa forma lub mniejsze foremki do zastygania.
  • Barwniki naturalne lub kosmetyczne.
  • Naturalne oleje i olejki eteryczne.
  • Inne dodatki: algi, miód, zioła, susz kwiatowy itp.

MYDŁO GLICERYNOWE DIY – PRZEPIS

1. Odmierzanie bazy

Na początek należy odmierzyć bazę glicerynową. Jak zrobić to najprościej? Odkrawając odpowiedni kawałek nożem kuchennym. Baza glicerynowa ma stałą postać, dlatego bardzo łatwo ją przenosić, odmierzać i porcjować.

2. Roztapianie bazy

Odmierzony kawałek bazy glicerynowej należy następnie roztopić. Żeby przyspieszyć ten etap, warto posiekać bazę glicerynową na drobne kawałki, dzięki czemu szybciej stopnieje. W jaki sposób roztapiać bazę glicerynową?

  • W kuchence mikrofalowej
    Wkładamy bazę glicerynową do szklanego naczynia, przykrywamy szczelnie folią (nie aluminiową!) i ogrzewamy w mikrofalówce przez pół minuty. Jeśli baza nie stopi się w całości, możemy dogrzewać ją po 15 sekund aż do całkowitego roztopienia. Należy uważać, aby nie przegrzać bazy glicerynowej, ponieważ straci wówczas swój kolor.
  • W kąpieli wodnej
    Na garnku z gotującą się wodą ustawiamy metalową lub szklaną miseczkę z przygotowaną bazą. Ogrzewamy i mieszamy do momentu, aż baza glicerynowa całkowicie się rozpuści. Tutaj również trzeba pilnować, aby nie przegrzać bazy, ponieważ mogą się zmienić jej właściwości.

3. Dodawanie składników

Do roztopionej i jeszcze ciepłej bazy glicerynowej należy domieszać przygotowane składniki. Co można dodać do domowego mydła?

  • Naturalne olejki np. arganowy, kokosowy, jojoba, migdałowy lub masła roślinne np. shea, kakaowe, mango – nadają mydłu właściwości natłuszczające, odżywcze i przywracające skórze naturalną równowagę wodno-lipidową.
  • Barwniki np. mika, pigmenty perłowe lub naturalne substancje barwiące np. przyprawy (kurkuma, ostra papryka), spirulina (algi morskie), zblendowane owoce (truskawki, maliny), kakao – nadają mydłu odpowiedni kolor i odżywiają.
  • Naturalne olejki eteryczne np. lawendowy, rozmarynowy, cedrowy, bergamotkowy, cynamonowy, z drzewa herbacianego, różany – nie tylko nadają domowemu mydłu zapach, ale też pobudzają mikrokrążenie skórne.
  • Sproszkowany węgiel aktywny (może być ręcznie rozdrobiony, bo grubsze kawałki zadziałają wówczas jak drobiny peelingujące) – zamieni nasze mydło glicerynowe w detoksykujące czarne mydło o działaniu oczyszczającym.
  • Suszone kwiaty lub zioła (rozdrobnione lub w całości) – nie tylko oddadzą do mydła wszystkie cenne składniki odżywcze, ale również nadadzą mydłu piękny wygląd (zwłaszcza zatopione w bazie bez barwnika).
  • Inne dodatki np. działający bakteriobójczo i odżywczo miód, odmładzającą witaminę E w kroplach, silnie nawilżając kwas hialuronowy, łagodzący podrażnienia żel aloesowy, odżywczy jogurt itp.

4. Formowanie mydła

Zanim wlejemy mydło do wybranej formy, należy je nieco ochłodzić. Część składników np. całe suszone kwiaty lub plastry owoców warto włożyć do foremki już po wlaniu do niej mydła, aby świadomie stworzyć ciekawe wzory w mydle, które będą prezentowały się pięknie po zastygnięciu. Po kilku godzinach mydło powinno już być scalone i gotowe do wyjęcia z formy.