Latem najwięcej czerpiemy ze słonecznej witaminy D i nasza skóra brązowieje. Niektórzy uwielbiają leżeć godzinami na plaży, zaś inni opalają się w ruchu. Niemniej jednak zasada jest prosta: krem z filtrem przeciwsłonecznym jest obowiązkowy. Choć czasami jest on niewystarczający i kończymy z czerwoną skórą i podrażnieniami. Na szczęście mamy sprawdzone 4 domowe sposoby na oparzenia słoneczne, które przyniosą natychmiastową ulgę.
Krótka charakterystyka oparzeń słonecznych
Oparzenia częściej dotykają osób o jasnej karnacji. Najczęściej można je zaobserwować na najbardziej odkrytych częściach ciała: na twarzy, dekolcie, plecach, a nawet stopach.
Wyróżniamy 3 stopnie oparzeń:
Oparzenia I stopnia:
Te są najmniej groźne i najpowszechniejsze. Jest to przede wszystkim mocne zaczerwienienie skóry, któremu towarzyszy pieczenie i uczucie ciepła. Pojawia się kilka godzin po zejściu ze słońca i utrzymuje się do kilku dni.
Oparzenia II stopnia:
Oprócz zaczerwienienia pojawia się ból, a także bąble i obrzęki.
Oparzenia III stopnia:
Zniszczenie dosięga wszystkich 3 warstw skóry i sięga bardzo głęboko, często tracimy czucie w danym miejscu.
W przypadku oparzenia II i III stopnia bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem. Natomiast w przypadku oparzeń I stopnia polecamy domowe sposoby.
4 sprawdzone domowe sposoby na oparzenia słoneczne I stopnia
1. Zimny kefir bądź jogurt
To znany i lubiany sposób od wielu lat. Stosowały go już nasze babcie. Jest niezwykle tani, łatwo dostępny, a przede wszystkim skuteczny. Należy posmarować zaczerwienienia zimnym jogurtem bądź kefirem. Natychmiastowo odczujemy ulgę. Te produkty wyciągają ze skóry ciepło i przywracają je odpowiednie pH. Można także dodać je do kąpieli.
2. Okład z warzyw
a) cebula
Należy pokroić cebulę na plasterki i przyłożyć ją oparzone miejsca. Wykazuje ona silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze włożenie cebuli do lodówki. Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku oparzeń u dzieci.
b) pomidor lub ogórek
Trzeba pokroić warzywa w cienkie plasterki i trzymać je na skórze przez godzinę. Zawierają przeciwutleniacz, dzięki, któremu ciepło zostanie wyciągnięte ze skóry, oraz antyoksydanty, które chronią i odżywiają skórę.
3. Kąpiel octowa
Do wanny z wodą należy wlać szklankę octu (zwykłego, bądź jabłkowego). Spokojnie, charakterystyczny zapach nie będzie się długo utrzymywał na skórze. Ocet zapobiega zaostrzeniu zmian skórnych, a także zmniejsza ból i opuchliznę. Jeśli oparzenie jest w jednym obszarze skóry i nie chcesz brać takiej kąpieli, to równie dobrze możesz przyłożyć gazę nasączoną octem na 15 minut.
4. Pantenol
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalistyczne produkty. Najlepszym z nim jest pantenol. Wybierzcie taki produkt, w którym jest wysoko w składzie. Może być w formie kremu, emulsji, bądź pianki. Ich działanie jest podobne, zaś w zależności od formy różni się przede wszystkim ich cena. Pantenol wykazuje silne właściwości łagodzące i przeciwbólowe. Oprócz tego świetnie nawilża i regeneruje naskórek. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry. Jak widzicie ma on mnóstwo cudownych właściwości. Polecamy więc, aby zaopatrzyć się w ten produkt jeszcze przed wakacjami i mieć go zawsze w swojej kosmetyczce, ponieważ w razie oparzeń słonecznych będzie prawdziwym wybawieniem.
Dodatkowe sposoby – działania zapobiegawcze
Przede wszystkim pamiętaj, by wychodząc z domu obowiązkowo aplikować krem z filtrem SPF (30 lub 50). Będąc na wakacjach miej taki krem zawsze przy sobie i reaplikuj go co około 3 godziny, a także zawsze po wyjściu z wody. Poza tym pamiętaj o nakryciu głowy.
Dodaj komentarz