Jednym z kosmetyków, po który sięgamy niemal każdego dnia, jest podkład. Warto zadbać o to, aby był dobrej jakości. Co to właściwie oznacza, możesz sprawdzić poniżej – oto cechy dobrego podkładu, po którym poznasz, że za ten kosmetyk warto zapłacić więcej.

Makijaż bez pokładu? Niemożliwe

Wyobraź sobie piękny makijaż bez pokładu. Trudno o równie schludny wygląd skóry bez tego kosmetyku. Dobry podkład do twarzy wyrównuje koloryt, wygładza i zmniejsza widoczność niedoskonałości (przebarwień, porów, naczynek) tak, że cera wygląda młodziej i piękniej od razu po nałożeniu. Podobny efekt daje krem BB, ale ma słabsze krycie, bo jest to mieszanka dwóch formuł – tej o właściwościach podkładu i tej pielęgnującej. Makijaż bez podkładu wydaje się więc czymś niedorzecznym, bo to od wyglądu cery zależy przecież efekt.

Nie każdy podkład jest dobry!

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie każdy podkład jest dobry. Żeby ukrył niedoskonałości i nadał skórze ładny wygląd, musi być odpowiednio dobrany do jej potrzeb. Okazuje się, że ważny jest nie tylko kolor – to podstawa, ale efekt może zepsuć też za rzadka lub za tłusta formuła, która zwarzy się i zbierze w załamaniach skóry, czy nieudane połączenie składników, które skończy się dla nas np. podrażnieniem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poznaj cechy dobrego podkładu

Po czym poznać, że podkład do twarzy jest wart swojej ceny i nie okaże się kolejnym kosmetycznym bublem? Zwróć uwagę na kilka kwestii.

1. Dobry podkład ma naturalny skład.

Najważniejszy jest skład. W przypadku podkładu to o tyle ważne, że znajduje się na naszej twarzy przez cały dzień. Im więcej składników roślinnych, witamin i odżywczych dodatków, tym lepiej, bo będzie nie tylko upiększał cerę, ale też ją odżywiał. Duża ilość silikonów i sztucznych substancji, tym gorzej, bo podkład może zapychać skórę i utrudniać jej swobodne oddychanie.

2. Dobry podkład ma filtr UV.

Jeśli przy składzie jesteśmy, to warto pamiętać też o ochronie przeciwsłonecznej. Dobry podkład do twarzy powinien zawierać filtr UV, aby być dla skóry barierą przeciwko szkodliwym promieniom słonecznym. W ten prosty sposób uchronimy skórę przed fotostarzeniem się, wyłącznie nakładając rano podkład.

3. Dobry podkład nie jest zbyt tłusty.

Konsystencja też jest istotna. Dobry podkład nie może być zbyt tłusty, żeby nie zapychał porów i nie obciążał skóry. To szczególnie ważne, gdy mamy cerę tłustą, trądzikową, z widocznymi porami – lekkość formuły jest wówczas gwarancją, że podkład będzie wyglądał na skórze naturalnie i nie podkreśli niedoskonałości jeszcze mocniej, co zdarza się słabej jakości produktom.

4. Dobry podkład jest trwały.

Coś, o czym nie wolno zapominać, to również trwałość. Co z tego, że wybierzemy lekki i naturalny podkład do twarzy, jeśli nie wytrzyma na skórze nawet godziny, zacznie się rozmazywać, warzyć, zbierać w załamaniach skóry. Przed wybraniem konkretnego podkładu, warto wziąć ze sklepu próbkę i przetestować go w codziennych warunkach. Potem pozostaje znaleźć podkład idealny, który będzie kompromisem między ceną, jakością a trwałością.