Elektryzujące i puszące się włosy to znak, że są przesuszone lub zmęczone zbyt częstą koloryzacją. Dlaczego włosy się przesuszają i jak je nawilżyć?

Przyczyny przesuszania się włosów

Zabiegi jak farbowanie czy rozjaśnianie sprawiają, że pasma ulegają zniszczeniu. Doprowadzają do tego również suszenie, prostowanie i kręcenie. Nieumiejętne wykonywanie tych czynności doprowadza do przesuszenia włosów i osłabienia ich powłoki ochronnej. Niezabezpieczona łuska ulega rozchyleniu, przez co włos traci wodę i cenne nawilżenie.

Zniszczone włosy łatwo pomylić z suchymi. Włosy zniszczone są łamliwe, nieelastyczne, jednak nadal mogą być lśniące, a nawet się przetłuszczać. Przesuszanie się włosów można zaobserwować głównie na kręconych pasmach. Pozostałe przypadki to skutek nieodpowiedniej pielęgnacji lub zbyt częstych zabiegów fryzjerskich. Nie oznacza to bynajmniej, że trzeba na stałe zrezygnować z koloryzacji. Najważniejsze, aby wybierać się do doświadczonych fryzjerów i zabezpieczać włosy przed wysoką temperaturą.

Charakterystyka suchych włosów

 1. Szybko się łamią, a końcówki rozdwajają się i wykruszają.
 2. Są trudne w rozczesywaniu i łatwo się plączą.
 3. Niełatwo je ułożyć, są nieelastyczne i nieprzyjemne w dotyku.
 4. Po myciu wyglądają dobrze, ale za dnia tracą blask.
 5. Puszą się i elektryzują.
 6. Szybko niszczeją, dlatego warto często podcinać końcówki.
 7. Mogą być normalne u nasady, lecz suche od połowy długości.

Jak ograniczyć przesuszanie się włosów?

Przede wszystkim nie susz włosów gorącym powietrzem. Kup suszarkę z funkcją jonizacji powietrza i susz pasma chłodnym nawiewem. Najlepiej ogranicz suszenie do minimum lub zrezygnuj z niego całkowicie.

Jeżeli używasz prostownicy, karbownicy lub lokówki, zawsze zabezpiecz włosy odpowiednim środkiem termoochronnym. Nie używaj tych zabiegów często, ponieważ włosy i tak będą niszczeć i przesuszać się.

Zrezygnuj z samodzielnego farbowania lub rozjaśniania włosów. Udaj się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Zbyt częste lub nieumiejętne farbowanie zniszczy nawet najbardziej lśniące, zdrowe pasma. Fryzjer poda Ci odpowiednie wskazówki odnośnie późniejszej pielęgnacji.

Nie wiąż włosów gumką, ponieważ łamie pasma i sprawia, że składniki odżywcze nie docierają do końcówek. Do upinania włosów wybierz spinkę-klamrę.

Kręcone włosy przesuszają się najszybciej. Dowiedz się, jak powinny być pielęgnowane, by wydobyć ich naturalny skręt i dogłębnie nawilżyć.

Regularne podcinanie końcówek u fryzjera jest bardzo ważne. Przyczyni się do odżywienia włosów, wzmocni końcówki i odżywi fryzurę, dzięki czemu pasma zyskają cenne nawilżenie.

Pielęgnacja suchych włosów

Domknięcie łusek włosowych jest najważniejsze. Płucz włosy w chłodnej wodzie lub occie. Włosy, które są jednocześnie suche i zniszczone, potrzebują zakwaszania przed użyciem odżywki.

Suche pasma wymagają nawilżenia każdego dnia. Dlatego po każdym myciu stosuj odżywki i maski. Składki, które pomagają nawilżyć pasma, to:

 • migdały,
 • len,
 • olej arganowy,
 • masło shea,
 • keratyna,
 • owies.

Zawsze po myciu zabezpieczaj końcówki naturalnym olejkiem, np. arganowym lub migdałowym. Rób to samo przed pójściem spać. Najlepiej sprawdzi się metoda mycia OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Polecana jest szczególnie suchym, zniszczonym i kręconym włosom.

Wyklucz z pielęgnacji kosmetyki, które zawierają mocne detergenty i silne silikony. Postaw na te rozpuszczalne w wodzie lub silikony lotne.

W pielęgnacji suchych włosów sprawdzają się też domowe maseczki. W tym celu możesz użyć żółtka, soku z cytryny, oleju rycynowego, bananów, kefiru, awokado, oleju z pszenicy czy miodu. W internecie znajdziesz wiele przepisów, dzięki czemu wzbogacisz swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną.