Demakijaż jest bardzo ważnym etapem pielęgnacji cery. Musi być wykonywany każdego wieczora i z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić go poprawnie, to przeczytaj ten krótki poradnik. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać podczas demakijażu.

Czy dobrze robisz demakijaż?

Jeżeli nie jesteś pewna, czy demakijaż robisz dobrze, to wykonaj test. Skórę zmyj tak jak robisz to każdego wieczora, osusz ją i przetrzyj olejem o jasnej barwie. Zastosujesz tu prostą zasadę: olej zmywa olej, a więc wszystkie zanieczyszczenia tłuszczowe (pozostałości gęstych kremów lub nadmiar sebum). Większą uwagę poświęć powiekom, policzkom, podbródkowi, szyi i okolicy włosów. Potem spójrz na płatek kosmetyczny – jeśli pozostały na nim jakiekolwiek resztki kosmetyków i zabrudzeń, to demakijaż wykonałaś niezbyt dokładnie.

Demakijaż z wodą czy bez niej?

Zarówno jedna, jak i druga metoda ma swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Niemniej obydwa sposoby są poprawne i skuteczne, ale tylko wtedy, jeśli są wykonane prawidłowo. Trzeba jednak pamiętać, że wybór jednej z tych metod jest uzależniony od rodzaju skóry. Różnica między demakijażem z wodą lub bez niej polega także na nieco innym sposobie usuwania kosmetyków i zanieczyszczeń z twarzy.

Kosmetyki do demakijażu

1. Żele, pianki i pasty do demakijażu

Takie kosmetyki do demakijażu zawierają detergenty, które skutecznie rozpuszczają sebum, zanieczyszczenia i produkty kolorowe. Jest najlepsza dla cer tłustych i mieszanych, ale skórę suchą również można oczyścić tą metodą (trzeba jednak pamiętać, że produkt nie może zawierać SLS). Niestety żele, pianki i pasty do demakijażu nie zmywają dokładnie makijażu wodoodpornego. Wymaga to użycia mocniejszego produktu, np. płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu. Plusem oczyszczania skóry w ten sposób jest natomiast zapewnienie poczucia świeżości i brak tłustej powłoczki na twarzy.

2. Olejki, mleczka, płyny

Zmywają tłuszcze, nadmiar sebum i gęste kosmetyki. Jeżeli do demakijażu stosujesz te produkty, to aby zadziałały skutecznie, należy długo masować nimi twarz. Olejki, mleczka i płyny jako preparaty tłuszczowo-olejowe skutecznie usuwają zanieczyszczenia tłuszczowe. Tę metodę demakijażu poleca się skórom suchym, zaś osoby z cerą tłustą i z tendencjami do zapychania porów nie powinny korzystać z tych kosmetyków. Przed demakijażem należy zrobić peeling – efekty oczyszczania skóry będzie lepszy i trwalszy.