Kosmetyki halal zyskują coraz większą popularność. Powstały z myślą o kobietach, które z powodów religijnych nie mogą stosować popularnych produktów do pielęgnacji i makijażu. W praktyce kosmetyki halal niczym się nie różnią od kosmetyków wegańskich i przyjaznych środowisku. Czym są kosmetyki halal i jakie substancje wchodzą w ich skład? Dla kogo są przeznaczone i gdzie je kupić?

Czym są kosmetyki halal?

Halal według praw moralnych islamu oznacza ‘dozwolone’. To określenie zazwyczaj dotyczy muzułmańskiej diety, a w szczególności mięsa. W kulturze zachodniej dieta halal porównywana jest do żydowskiej diety koszernej. Islam zakazuje spożywania wieprzowiny, alkoholu i krwi. Takie same zasady obowiązują producentów kosmetyków. Kobieta, która odbywa codzienną modlitwę, nie może stosować produktów do pielęgnacji i makijażu, które są religijnie zakazane. Kosmetyki halal muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów, to znaczy nie mogą być testowane na zwierzętach i zawierać substancji odzwierzęcych.

Kosmetyki halal – skład

Kosmetyki halal muszą być pozbawione nie tylko substancji odzwierzęcych, lecz także składników wodoodpornych, alkoholu i parabenów. Producenci kosmetyków halal wykorzystują same substancje organiczne, głównie pochodzenia roślinnego. Zarówno skład kosmetyków halal, jak i ich opakowania nie mogą zagrażać środowisku, dlatego te ostatnie powstają na bazie tworzyw biodegradowalnych. Dzięki temu kosmetyki halal są przyjazne nie tylko skórze, lecz także środowisku.

W praktyce trudno znaleźć kosmetyki, które spełniałyby te kryteria. Alkohol i parabeny znajdują się w wielu kosmetykach, w których pełnią funkcję niezbędnych konserwantów. Większość szminek zawiera świński tłuszcz, a pomadki w kolorze czerwonym – pancerze insektów.

Odzwierzęco pozyskiwane są także takie podstawowe składniki kosmetyków jak między innymi kolagen, allantoina, gliceryna oraz kwas stearynowy i oleinowy. W kosmetykach halal te substancje muszą być zastępowane swoimi roślinnymi lub syntetycznymi odpowiednikami. Idąc dalej, kosmetyki halal nie mogą być testowane na zwierzętach. Ten warunek spełniają kosmetyki wegańskie, po które coraz częściej sięgają muzułmanki.

Ponadto kosmetyki halal nie powinny zawierać składników wodoodpornych, które uniemożliwiają wodzie przenikanie do skóry. To ma związek z wykonywanym przez muzułmanki rytuałem wudu, czyli obmywaniem skóry przed modlitwą.

Kilka lat temu furorę w świecie muzułmańskim zrobiła polska marka Inglot, która wyprodukowała lakier do paznokci przepuszczający powietrze. Lakier okazał się kosmetykiem halal, co potwierdził islamski teolog. Co prawda stało się to przypadkiem, ale to nie ma znaczenia.

Kosmetyki halal – dla kogo?

Kosmetyki halal zyskują coraz większą popularność w krajach zachodnich. Zamieszkuje je wiele nowoczesnych muzułmanek, które chcą zarówno żyć w zgodzie z zasadami swojej religii, jak i dbać o swój wygląd.

Kosmetyki halal to dobre rozwiązanie także dla weganek, które ze względów ideologicznych nie chcą korzystać z produktów odzwierzęcych. Ponadto kosmetyki halal zaspokoją potrzeby osób o skórze wrażliwej i alergicznej, ponieważ są pozbawione alkoholu, konserwantów i składników pochodzenia zwierzęcego.

Po kosmetyki halal coraz częściej sięgają także kobiety świadome, które doskonale wiedzą o tym, że są one dużo zdrowsze od popularnych produktów do pielęgnacji i makijażu.

Kosmetyki halal – gdzie kupić?

Kosmetyki halal są dostępne w sklepach internetowych i coraz częściej w stacjonarnych. Na uwagę zasługują następujące marki kosmetyczne: PBH Ethical Beauty, Paul Penders, Inika, Inglot i Annabelle Minerals.

Kosmetyki halal – podsumowanie

Kosmetyki halal nie mogą:

  • być testowane na zwierzętach,
  • zawierać substancji odzwierzęcych, składników wodoodpornych, alkoholu i parabenów,
  • być zagrożeniem dla środowiska – ani one same, ani ich opakowania, które powstają wyłącznie z materiałów biodegradowalnych.