Masaż limfatyczny nazywany też drenażem to zabieg, który usprawnia przepływ krwi oraz limfy w ciele. To redukuje obrzęki, zwalcza ból, a także pomaga pozbyć się cellulitu. Drenaż doskonale pobudza krążenie krwi i limfy, poprawiając stan organizmu oraz usprawnia przepływ chłonki w układzie limfatycznym (dlatego w tkankach nie tworzą się złogi i nie zalegają toksyny). Ma też działanie lecznicze: zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, głównie w obrębie kończyn dolnych oraz pozwala pozbyć się efektu zimnych stóp. Czy wiesz, że zastojów limfy nie należy lekceważyć? Oprócz minusów w kwestii urody mają one też niekorzystny wpływ na zdrowie, ponieważ konsekwencje trwałych zastojów są groźne. Sprawdź, jak wygląda drenaż i kiedy należy się na niego zdecydować oraz jakie są efekty masażu limfatycznego.
Co to jest masaż (drenaż) limfatyczny?
Masaż limfatyczny, czyli drenaż limfatyczny, to zabieg często stosowany w fizjoterapii, ale również w kosmetyce. Pobudza krążenia krwi i nasila przepływ limfy, odżywia tkanki i zapobiega poważnym dla zdrowia zakrzepom, a także niedokrwieniu.
Drenaż limfatyczny często jest wykonywany w salonach masażu i gabinetach odnowy biologicznej oraz powszechny jest w dziedzinie medycyny estetycznej. Można oczywiście wykonywać masaż limfatyczny w domu, lecz trzeba posiadać na jego temat wiedzę i umiejętności.
Masaż (drenaż) limfatyczny – działanie
Działanie masażu limfatycznego to przywrócenie fizjologicznego, swobodnego przepływu tkankowego, a także tworzenie odpowiednich warunków do regeneracji uszkodzonego układu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny przyspiesza transport limfocytów wytworzonych w węzłach chłonnych: złogi nie gromadzą się, zastoje nie tworzą a tkanki mają zapewniony detoks i odnowę. Zmniejsza się cellulit i obrzęk nóg (lub innych części ciała).
Drenaż limfatyczny – przebieg
Drenaż limfatyczny wygląda jak tradycyjny masaż i polega na uciskaniu i pocieraniu skóry przez użycie określonych technik i ruchów tak, by “przepchnąć” nagromadzoną limfę, a tym samym zlikwidować obrzęk i opuchnięcia.
Istnieją dwie możliwości na to, by przeprowadzić drenaż limfatyczny:
- Manualny drenaż limfatyczny – za pomocą dłoni – w tej metodzie stosuje się techniki, polegające na wykonywaniu delikatnych, okrężnych ruchów dłoni. Masażysta wykonuje go w tym samym kierunku co przepływ limfy.
- Mechaniczny drenaż limfatyczny – podczas zabiegu naprzemiennie wpuszcza się i wypuszcza powietrze do specjalnych mankietów. Do tego zabiegu niezbędny jest specjalistyczny aparat do drenażu limfatycznego.
Masaż (drenaż) limfatyczny – efekty
Doskonale i mocno ujędrnia skórę, znacznie zmniejsza obrzęki, w widoczny, szybki sposób redukuje cellulit i sprawnie oczyszcza organizm z toksyn. Masaż takie wykorzystują sportowcy w celach regeneracji po treningu.
Drenaż limfatyczny działa na układ chłonny, więc wpływa na poprawę motoryki oraz redukcję obrzęków.
Jak wygląda masaż limfatyczny?
Zabieg składa się z dwóch faz:
- przesuwania – w tej fazie chodzi o przemieszczenie się płynu w kierunku węzłów chłonnych poprzez odpowiedni ucisk na tkankę;
- odprężenia – w tej fazie, przez utrzymywany kontakt z tkanką, następuje ponowne napełnienie naczyń limfatycznych.
Masaż (drenaż) limfatyczny – dla kogo jest najlepszy?
- pierwotne i wtórne obrzęki limfatyczne;
- obrzęki tłuszczowe;
- obrzęki żylno-limfostatyczne;
- obrzęki pourazowe i pooperacyjne;
- u sportowców jako element regeneracji powysiłkowej;
- jako zabieg wellness w celu likwidacji uczucia ciężkości nóg;
- do redukcji cellulitu;
- do oczyszczania organizmu z toksyn;
- przy niewydolności żylnej;
- przy przewlekłych opuchnięciach;
- w zespole ciężkich nóg;
- w chorobie zwyrodnieniowej stawów czy dnie moczanowej;
- w kuracjach odchudzających.
Masaż limfatyczny – przeciwwskazania
- choroby nowotworowe,
- zapalenie naczyń chłonnych,
- ostre stany zapalne i silny obrzęk,
- zakrzepica żył głębokich,
- choroby skóry,
- podwyższona temperatura,
- niewydolność serca,
- otwarte rany,
- gruźlica płuc,
- ciąża i laktacja,
- padaczka,
- jaskra,
- niewydolność nerek,
- niewydolność wątroby.
Masaż (drenaż) limfatyczny – opinie
Masaż limfatyczny zbiera bardzo dobre opinie zwłaszcza w gabinetach odnowy biologicznej, ponieważ jest jedną z najskuteczniejszych, nieinwazyjnych kuracji antycellulitowych.
Dodaj komentarz