Która z nas nie lubi się opalać? W końcu uczucie rozgrzewających promieni słońca na ciele jest takie przyjemne, a złocisty kolor skóry – piękny. Opalanie się ma jednak kilka minusów, a największym z nich jest fotostarzenie. Czy można mu jakoś zaradzić?
Czym jest fotostarzenie?
Według wielu specjalistów z dziedziny dermatologii długotrwałe opalanie się bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry prowadzi do uszkodzeń włókien kolagenowych i elastynowych oraz przyspiesza starzenie się skóry. Co więcej pod wpływem słońca powstają przebarwienia i inne niedoskonałości, które dodają lat.
Opalaj się z głową
Uszkodzenia, które może wywołać słońce na twojej skórze, nie powinny przesłonić ci korzyści płynących z opalania. W końcu to pod jego wpływem w organizmie wytwarzana jest witamina D odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z drugiej jednak strony przed promieniami UV należy odpowiednio się chronić, stosując kremy z filtrami. Takie zabezpieczenie jest obowiązkowe zarówno zimą, jak i latem. Szkodliwe promieniowanie jest obecne nawet w pochmurny dzień, a także na górskim stoku, gdzie odbija się od śniegu i z dwa razy większą mocą pada na cerę.
Chroń oczy
Ochrona przed słońcem powinna dotyczyć nie tylko skóry, lecz także i oczu. Promieniowanie UV może prowadzić do oparzenia rogówki i uszkodzenia siatkówki, może być nawet przyczyną wystąpienia zaćmy. Dlatego podczas zakupu okularów, należy sprawdzić, czy szkła zawierają filtry UVA i UVB. Takie zabezpieczenia będą mieć okulary dostępne w sklepach optycznych.
Czy wiesz, że…
Jeżeli nie możesz odmówić sobie opalania się na dworze lub w solarium, to prawdopodobnie cierpisz na tanoreksję. Jest to zaburzenie psychiczne, które polega na niekontrolowanej konieczności opalania się. Osoby cierpiące na tanoreksję uważają, że skóra w brązowym, oliwkowym lub złocistym kolorze oznacza piękno i sukces. Tymczasem zbyt częste kąpiele słoneczne mogą powodować poważne problemy, w tym raka skóry.
Dodaj komentarz