Podczas gdy Ty po letnim urlopie jesteś w świetnej kondycji, stan Twojej skóry i Twoich włosów nie jest najlepszy. Skóra jest sucha, pogrubiała i mało elastyczna, naskórek zaczyna się złuszczać, ciało nabiera szarawego koloru oraz zauważasz na nim przebarwienia, popękane naczynka i znamiona. Z kolei włosy są wysuszone i łamliwe. Na szczęście, te zmiany można odwrócić. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy i włosów po lecie oraz jakie kosmetyki do pielęgnacji poprawią ich kondycję Poznaj sposoby na złuszczanie i odplamianie skóry po lecie.
Złuszczanie skóry po lecie
Pierwszą rzeczą, jaką warto wykonać po powrocie z wakacji, jest peeling. Wiele kobiet go unika z obawy przed przedwczesną utratą opalenizny, a w celu przedłużenia jej trwałości decyduje się na solarium. Oba te zachowania są nieprawidłowe. Po kilku dniach skóra sama zaczyna się złuszczać, więc opala się nierówno, a na jej powierzchni powstają jaśniejsze i ciemniejsze plamy. W dodatku promienie emitowane przez solarium powodują wzmożone wysuszanie naskórka.
Zanim wykonasz peeling, odczekaj około tygodnia od powrotu z wakacji; mniej więcej wtedy zauważysz, że naskórek złuszcza się intensywniej. Peeling sprawi, że usuniesz martwe komórki z całego ciała i w efekcie wyrównasz kolor swojej opalenizny.
Kosmetyki do pielęgnacji po lecie
Kosmetyki należy stosować dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Rano wybieraj lekkie mleczka nawilżające, a kosmetyki, których używasz na noc, powinny mieć bogatszą konsystencję. Dobrym rozwiązaniem będą oleje kosmetyczne lub gęste i tłuste balsamy. Warto stosować kosmetyki apteczne, ponieważ są dedykowane skórze wymagającej i podrażnionej.
Podczas powakacyjnej kuracji regenerującej unikaj gorących kąpieli w wannie, a jeżeli trudno będzie Ci się im oprzeć, wsyp do wody garść soli z Morza Martwego i wlej trochę specjalnego oleju do kąpieli. Sól zmiękczy skórę, a olej ją natłuści.
Pielęgnacja włosów po lecie
Promienie UV osłabiają kondycję włosów, ponieważ rozszczelniają łuski i niszczą białka znajdujące się w ich warstwie korowej. W konsekwencji włosy stają się łamliwe i osłabione. Aby poprawić ich stan i wygląd, przynajmniej raz w tygodniu należy nakładać intensywną maskę z substancjami odżywczymi. Dla lepszego efektu można owinąć głowę folią i ręcznikiem, dzięki czemu składniki kosmetyku wnikną głębiej. W przypadku bardzo zniszczonych włosów wskazana będzie sauna w salonie fryzjerskim. Zabieg polega na nałożeniu na włosy preparatu regenerującego, który za sprawą ciepłej pary emitowanej przez specjalnie urządzenie wniknie w głąb włosa i naprawi wszelkie uszkodzenia.
Pielęgnacja twarzy po lecie
Pielęgnacja twarzy po lecie – domowe sposoby
Skóra twarzy także potrzebuje peelingu. Jeżeli jest gruba i odporna na podrażnienia, można użyć peelingu ziarnistego, a jeżeli wrażliwa, należy ograniczyć się do peelingu enzymatycznego. Ponadto codziennie należy stosować dostosowany do rodzaju skóry krem nawilżający, a co noc – krem na noc. Tylko odpowiedni krem na noc zapewni skórze wystawianej na intensywne słońce i silny wiatr wystarczającą dawkę składników odżywczych. Godne polecenia są także maski nawilżające i odżywcze, które przez 2 tygodnie po powrocie z urlopu można robić nawet co 2-3 dni.
Pielęgnacja twarzy po lecie – profesjonalne sposoby
Jeżeli domowe sposoby pielęgnacji twarzy po lecie okażą się niewystarczające, można zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Gabinety dermatologiczne oferują wiele zabiegów, które przyniosą ulgę skórze przesuszonej słońcem. Jednym z nich jest mezoterapia polegająca na wstrzykiwaniu płytko pod skórę preparatu witaminowego.
Istnieje wiele odmian tego zabiegu, między innymi mezoterapia z użyciem NCTF i mezoterapia bezigłowa. NCTF to nowoczesny kompleks witamin, mikroelementów, peptydów i aminokwasów. Z kolei mezoterapia bezigłowa polega na wtłoczeniu głęboko pod skórę kompleksu witaminowego za pomocą prądu.
Odplamianie skóry po lecie
Usuwanie przebarwień skóry – domowe sposoby
Bezpośrednią przyczyną powstawania przebarwień jest ekspozycja na słońce, a pośrednią – przyjmowanie leków hormonalnych i innych, na przykład antybiotyków, ciąża oraz niektóre kosmetyki; zawarte w nich konserwanty, barwniki i tłuszcze pod wpływem promieni UV stają się toksyczne dla skóry i pozostawiają na niej ciemne plamy. Tak więc przebarwienia pojawiają się, gdy opalamy się w trakcie kuracji hormonalnej, zażywania niektórych leków, ciąży i stosowania niektórych kosmetyków.
Żeby pozbyć się przebarwień, można poddać się domowej terapii wybielającej. Właściwości rozjaśniające mają kremy z arbutyną, kwasem liponowym, azelainowym czy fitowym; wszystkie są dostępne w drogerii. Tego typu kosmetyki mają delikatnie działanie złuszczające, które hamuje pracę komórek produkujących barwnik skóry (melanocytów) i powoduje szybsze znikanie plamy. Efekty są widoczne tylko pod warunkiem, że kremy rozjaśniające stosujemy regularnie przez kilka miesięcy. Równolegle należy bezwzględnie unikać słońca, ponieważ pod jego wpływem przebarwienia mogą się odnowić.
Usuwanie przebarwień skóry – profesjonalne sposoby
Domowe sposoby na usuwanie przebarwień skóry nie są tak skuteczne jak zabiegi w gabinecie dermatologicznym, a zwłaszcza:
- glikopeel z dodatkiem kwasu kojowego,
- peeling migdałowy, najczęściej w połączeniu z kwasem pioglikolowym,
- yellow peel z kwasem retinowym, azelainowym i kojowym,
- easy peel, czyli peeling z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego,
- mikrodermabrazja, to znaczy mechaniczne złuszczanie naskórka,
- zabiegi przy użyciu lasera lub IPL (impulsowego źródła światła).
Dla lepszego efektu każdy z tych zabiegów należy powtórzyć kilka razy.
Dodaj komentarz