Odciski – zarówno modzele, jak i nagniotki – powodują ból i mogą prowadzić do stanu zapalnego. Są skutkiem permanentnego nacisku lub tarcia, na przykład butów o skórę lub skóry palców o siebie. W praktyce wygląda to tak, że gdy nosimy niewygodne buty, skóra wytwarza komórki warstwy rogowej, aby ochronić się przed uszkodzeniem, a komórki – zamiast złuszczać się – narastają i tworzą stwardniałą pokrywę. Tak powstają odciski. Jak uniknąć odcisków i jakie są domowe sposoby na modzele i nagniotki? Czym różnią się od siebie modzele i nagniotki?
Jak uniknąć odcisków?
Aby nie dopuścić do powstawania odcisków, należy wybierać wygodne obuwie, unikać obcisłych skarpet i rajstop oraz prawidłowo pielęgnować stopy.
Noszenie wygodnych butów
Za powstawanie odcisków odpowiadają niewygodne buty – zbyt ciasne lub luźne, często na wysokich obcasach. Z tego powodu na odciski najczęściej skarżą się kobiety. Siłę nacisku na stopy zwiększa nadwaga, dlatego na modzele i nagniotki bardziej narażone są osoby otyłe.
Odciski mogą być objawem schorzeń stóp związanych z ich budową (płaskostopie, wysokie podbicie, zbyt długa kość śródstopia lub zdeformowane palce), z nierównościami kostnymi, a nawet z niewłaściwą motoryką, czyli sposobem chodzenia.
Stosowanie kremu nawilżającego
Co noc należy stosować krem nawilżająco-natłuszczający, który zapobiega narastaniu stwardniałej skóry. Powinien być wzbogacony o składniki natłuszczające, takie jak masło shea, masło kakaowe lub oleje roślinne, oraz złuszczające, zwłaszcza mocznik lub kwas salicylowy.
Jakie kremy są godne uwagi? Krem złuszczająco-zmiękczający na zniszczone pięty, krem wygładzający pięty, krem na pękające pięty lub krem redukujący zgrubienia i zrogowacenia skóry.
Złuszczanie zrogowaciałego naskórka
Zrogowaciały naskórek należy systematycznie ścierać pilnikiem lub tarką do stóp. Przed wykonaniem zabiegu warto wymoczyć stopy w wodzie z solą (leczniczą lub zwykłą) albo z olejkiem aromatycznym, na przykład lawendowym. Taka krótka, kilkuminutowa kąpiel zmiękczy zrogowaciały naskórek, a tym samym ułatwi jego usunięcie.
Sam zrogowaciały naskórek nie jest problemem zdrowotnym, ale nieusunięty może narastać i powodować modzele. Jeżeli jest go niewiele, wystarczy zafundować stopom gruboziarnisty peeling. Absolutnie nie wolno używać do tego celu żyletki, bo to zwiększa ryzyko skaleczenia, a tym samym zapoczątkowania infekcji. Pumeks także nie jest wskazany, chyba że właściwie o niego dbamy, ponieważ nieoczyszczany systematycznie i stale wilgotny staje się siedliskiem bakterii i grzybów.
Sposoby na odciski (modzele i nagniotki)
Frezarka lub wiertło
Modzele zazwyczaj usuwa się frezarką, której zastosowanie zmniejsza ryzyko uszkodzenia zdrowej skóry. W celu pozbycia się nagniotka ze stanem zapalnym warto udać się do chirurga, pedikiurzysty lub podologa, którzy zastosują wiertło puste w środku. Odciski to skupiska martwej skóry, dlatego zabieg jest bezbolesny. Po wycięciu nagniotka pozostaje mała dziurka, którą wystarczy zakleić plastrem. Samodzielnie odcisków nie powinny wycinać osoby z cukrzycą i zaburzeniami pracy układu krążenia.
Domowe sposoby na odciski (modzele i nagniotki)
Silikonowe poduszeczki
Jeżeli zgrubienie już zaczęło się pojawiać, należy osłaniać je przed dalszym tarciem i naciskiem specjalnie wymodelowanymi poduszeczkami. Są wykonane z silikonu, który nie wywołuje uczuleń, nie odparza skóry i umożliwia jej oddychanie. Ich wybór jest ogromny.
Plastry
W celu pozbycia się niewielkich nagniotków sprawdzą się specjalne plastry, które przykleja się na kilka dni. Plastry rozmiękczają odcisk i ułatwiają jego mechaniczne usunięcie za pomocą tarki lub pilnika.
Płyny i żele z kwasem
Równie dobrze odciski można zmiękczyć za pomocą płynów i żeli, które należy nakładać 2 razy dziennie. Zwykle zawierają kwas salicylowy lub mlekowy. Kiedy je aplikujemy, musimy omijać zdrową skórę obok odcisku, bo w przeciwnym razie możemy ją boleśnie uszkodzić. Z tego powodu takich płynów i żeli nie wolno stosować w przypadku stanu zapalnego i modzeli.
Czym różnią się od siebie modzele i nagniotki?
Nagniotki to twarde, błyszczące punkty powstające na palcach stóp. Są wielkości ziarnka grochu. Ich rdzeń wrasta w skórę, dlatego może uciskać znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, a tym samym powodować silny ból.
Z kolei modzele są duże i dość miękkie. Mają żółtawy kolor i czasem otocza je zaczerwieniona skóra. Zazwyczaj pojawiają się na podeszwach stóp. Często powstają wskutek noszenia butów na wysokim obcasie – wtedy umiejscawiają się na śródstopiu. Mogą wywoływać piekący ból.
Dodaj komentarz