Frezarka do paznokci jest wielofunkcyjnym urządzeniem elektrycznym do manicure i pedicure. To podstawowy element wyposażenia salonów kosmetycznych, ale równie dobrze możemy zaopatrzyć się we frezarkę do użytku domowego. Za pomocą tego urządzenia skrócimy paznokcie, nadamy im pożądany kształt i przygotujemy je do nałożenia ozdób oraz usuniemy skórki i zrogowaciały naskórek. Co to jest frezarka do paznokci i jak działa? Jakie ma funkcje (nakładki/ frezy), jaką wybrać i jaka jest jej cena?

Frezarka do paznokci – co to jest?

Frezarka do paznokci to wielofunkcyjny sprzęt wyposażonym w wiele frezów i nakładek, które docierają nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak spód i wał paznokcia. Frezarka sprawdza się także w przypadku bardzo grubych i twardych paznokci, z którymi zwykły pilniczek nie da sobie rady.

Na czym polega wielofunkcyjność frezarki? Otóż za jej pomocą można:

 • skrócić paznokcie – zarówno naturalne, jak i sztuczne,
 • wymodelować płytkę, to znaczy nadać jej ulubiony kształt migdała, owalu lub prostokąta,
 • usunąć skórki, odciski i nagniotki,
 • pozbyć się resztek starego manicure,
 • wypolerować akryl,
 • opiłować paznokcie żelowe i akrylowe,
 • wykonać rowek do uzupełnienia francuskiego manicure,
 • zrobić wgłębienie do umocowania ozdoby,
 • zdjąć manicure hybrydowy.

Jak działa frezarka do paznokci?

Wszystkie te funkcje będą możliwe do wykorzystania po przyłączeniu do frezarki odpowiedniej nakładki (frezu). Nakładki wyglądają jak wkłady do długopisu z różnymi końcówkami. Najlepiej, jeżeli będą wykonane z trwałego stopu stali z obsypem z kruszywa diamentowo-szafirowego, ale dla początkujących poleca się delikatniejsze frezy piaskowe.

Frezarka do paznokci – funkcje (nakładki/ frezy)

Zwykle do frezarki dołączone są następujące nakładki/ frezy:

 • Frez MANDREL, na który można nasadzić nakładkę ścierną o dowolnej gradacji (nakładki także są dołączane do zestawu). W ten sposób możemy pozbyć się masy akrylowej lub żelu, zmatowić płytkę paznokcia i usunąć zrogowaciały naskórek podczas pedicure.
 • Frez CYLINDER, który służy do skracania paznokci i nadawania im kształtu.
 • Frez STOŻEK – ułatwia zabiegi przy skórkach oraz matowi i piłuje zrogowaciałe paznokcie.
 • Frez WRZECIONO, który precyzyjnie usuwa fragmenty żelu i akrylu oraz matowi tipsy.
 • Frez IGŁA – umożliwia ściąganie żelu i akrylu, zdejmowanie ozdób, matowienie progu tipsa oraz inne prace przy stylizacji paznokci, które wymagają precyzji. Zastosowanie igły to także dobry sposób na zrobienie dziurki na brzegu paznokcia, w którą można na przykład włożyć kolczyk.

Frezarka do paznokci może być stosowana na sucho, czyli bez konieczności wykonywania zabiegów zmiękczających skórki. To jej duży atut.

Frezarka do paznokci – jaką wybrać?

Przy wyborze frezarki warto wziąć pod uwagę następujące kryteria:

 1. Wygoda użycia
  Głowica frezarki powinna być dopasowana do ręki użytkownika. Z tego powodu duże znaczenie ma jej waga – zbyt ciężka głowica utrudni i uprzykrzy wykonywanie zabiegów stylizacji paznokci. Ważna jest także grubość i długość kabla: bardzo gruby jest ciężki, a zbyt krótki utrudnia pracę.
 2. Obecność pochłaniacza pyłu
  Podczas zabiegów ulatniają się szkodliwe substancje, a także resztki lakierów, ozdób i żelu oraz namnażają się drobnoustroje. Dzięki pochłaniaczowi pyłu nie musimy ich wdychać. Niestety, ta funkcja jest dostępna w lepszych (droższych) frezarkach.
 3. Parametry (przekładające się na moc i liczbę obrotów na minutę)
  Zakup frezarki o małej mocy znacznie utrudni wykonanie manicure i pedicure.
 4. Głośność
  Po pierwsze, przyjemniej obsługiwać cichy sprzęt, a po drugie, ciche urządzenie jest praktyczniejsze, bo umożliwia użytkowanie go w różnych warunkach (na przykład po ciszy nocnej lub gdy nie chcemy obudzić domowników).
 5. Obecność pedała nożnego
  Ta funkcja znacznie ułatwia regulację pracy frezarki.
 6. Liczba i rodzaje frezów
  Dobra frezarka do paznokci jest wyposażona w około 6 rodzajów frezów i tyle samo nakładek ściernych.

Frezarka do paznokci – cena

Cena urządzenia zależy od jego jakości; lepsza frezarka do paznokci kosztuje tyle, ile porządny smartfon, a gorsza – mniej niż standardowe danie obiadowe w przeciętnej restauracji. Wybór należy do nas, ale trzeba mieć na uwadze, że najtańsze urządzenia nie dadzą spektakularnych efektów, ale z drugiej strony bardzo drogie frezarki niekoniecznie okażą się najlepsze. Z tego powodu przy podejmowaniu decyzji warto kierować się zdrowym rozsądkiem, który każdy z nas definiuje inaczej.