Każda kobieta marzy o zdrowych, pięknych włosach. Jednak w dobie obecnych kosmetyków często popełniamy radykalne błędy pielęgnacyjne i stosujemy się do porad, które wcale nie wpływają dobrze na kondycję naszej fryzury. Staramy się, aby włosy były olśniewające, jednak często się zdarza, że im szkodzimy i nie korzystamy ze sprawdzonych źródeł. 

W jakie rady nie powinnyśmy wierzyć?

1. Więcej znaczy lepiej

To mit, który dotyczy wszystkich kosmetyków. Często ludzie mówią, że im więcej produktu nałożymy, tym lepiej. Oczywiście to nieprawda – zawsze należy stosować się do zaleceń producenta.

2. Podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów

Często słyszymy, że dzięki podcinaniu końcówek włosy rosną szybciej. To nieprawda, ponieważ to zależy wyłącznie od skóry głowy i tego, czy do cebulki włosa dostają się substancje odżywcze. Prawdą jest jedynie to, że włosy wyglądają o wiele lepiej, gdy są podcinane, a końcówki się nie kruszą.

3. Nie wolno myć włosów codziennie

To nieprawda. Ważne, aby myć włosy prawidłowo przeznaczonymi do tego produktami (do codziennej pielęgnacji). Masaż głowy przyczyni się do poprawy kondycji włosów, ukrwienie, oczyści skórę, dzięki czemu będą rosły szybciej.

4. Warto często czesać włosy

Prawidłowego czesania włosów także trzeba się nauczyć. Jeżeli czeszesz je zbyt dynamicznie i używasz do tego nieodpowiedniego grzebienia lub szczotki, możesz je wyłącznie uszkodzić. Wybierz akcesoria odpowiednie do kondycji włosów i zawsze czesz je ostrożnie.

5. Można scalić rozdwojone końcówki

Rozdwojonych włosów pozbędziesz się jedynie wtedy, kiedy je obetniesz. Nie istnieją kosmetyki, które byłyby w stanie je scalić. Mogą jedynie optycznie poprawić ich kondycję, np. dzięki silikonom.

6. Włosy nie urosną szybciej

Mit! Jest mnóstwo metod, aby włosy rosły szybciej. Na pewno pomogą peelingi skóry głowy, masaże, olejowanie oraz odpowiednia dieta. Oczywiście nie należy liczyć na szybkie, spektakularne efekty, ale te wskazówki na pewno pomogą.

7. Rozczesuj tylko mokre włosy

Nie jest to prawdą, ponieważ mokre włosy znacznie łatwiej uszkodzić. Jeśli się na to decydujesz, wybierz odpowiedni grzebień i czesz włosy delikatnie, aby ilość zniszczeń była jak najmniejsza.

8. Szampon musi się pienić

Wcale nie musi, aby dobrze oczyszczać włosy. Powinien zawierać dobrze dobrane składniki, nie obciążać i nie wysuszać włosów. Zdarza się, że niepieniące się szampony oczyszczają najlepiej.

9. Zbyt długie włosy częściej wypadają

Przyczyn wypadania włosów jest mnóstwo, a ta jest oczywiście nieprawdziwa. Długość włosów na to nie wpływa, ale ich kondycja już tak, dlatego nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji.

10. Nie wolno farbować włosów w ciąży

To nieprawda. Żadne badanie nie potwierdza, że jest to szkodliwe dla dziecka, więc bez obaw można farbować włosy, będąc w ciąży.

Mitów na temat włosów jest mnóstwo i w większość z nich nie warto wierzyć. Wybieraj kosmetyki, które są odpowiednie do kondycji skóry głowy, a na pewno przyczynisz się do poprawy wyglądu włosów.