Czy wiesz, że zaskórniki, czyli tzw. wągry, czy też rozszerzone pory mogą mieć także osoby, które nie mają większych problemów ze skórą, czyli nie walczą z trądzikiem ani z nadmiarem sebum.
Te nieprzyjemne czarne kropeczki an buzi są dość uciążliwe i właściwie nie wiadomo co robić, by się ich szybko i skutecznie pozbyć. Na szczęście my mamy kilka sprawdzonych metod. Dowiedz się, jak się pozbyć wągrów i zaskórników!

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki, to inaczej wągry. Są one stałym elementem twarzy, która produkuje za dużo sebum, a jej naskórek niewłaściwie się złuszcza. Wydzielina łojowa w połączeniu z rogowaciejącymi komórkami są w stanie zaczopować ujścia mieszków włosowych. Wówczas w tym miejscu tworzą się wągry – zbiera się kurz, toksyny i sebum. Jeśli dodatkowo palisz papierowy – twoje wągry składają się z papierosowych związków toksycznych.

Wągry mają dwie postacie: wyglądają jak czarne kropki w skórze (w przypadku zaskórników otwartych) albo biała drobna kaszka. Są one nie tylko nieatrakcyjne, ale też łatwo ulegają nadkażeniom. To one są przyczyną ropnych krostek.

Zaskórniki i wągry u kosmetyczki – jak zwalczyć?

Oczyszczanie manualne – najpopularniejsza metoda zwalczania wągrów u kosmetyczki; po demakijażu i peelingu nakłada się preparat rozpulchniający, oraz stosuje na twarz parę która otwiera pory i zmiękcza naskórek.
Po 5-10 minutach zmywa się kosmetyk i przystępuje do wyciskania zaskórników. Po zabiegu dezynfekuje skórę, oraz stosuje odpowiednio dobraną maseczkę do twarzy, oraz krem.

Peeling kawitacyjny – to oczyszczanie porów ultradźwiękami. Odbywa się z pomocą aparatu emitującego fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. To idealny zabieg dla cery wrażliwej, gdyż jest bardzo delikatny dla cery, intensywność dobiera się indywidualnie. E

Złuszczanie kwasem migdałowym – to zabieg bez urządzeń, wszystko opiera się na kosmetykach. Na twarz nakłada się środek wyrównujący pH, a po nim skóra przyjmuje na 20-30 minut preparat z kwasem. Ponieważ kwasy są inwazyjne, po zabiegu smaruje się skórę kremem z filtrami UV.

Odkurzacz do wągrów

To specjalne urządzenie na domowy użytek, które zasysa zawartość porów. Przebiega to dwuetapowo: na wstępie nawilżasz skórę mgiełką wodną, następnie przesuwasz miarowo urządzeniem po buzi. Po zabiegu buzię należy umyć i posmarować kremem nawilżającym.

Kosmetyki do pielęgnacji

Oczywiście pielęgnacja skóry skłonnej do zaskórników jest bardzo ważna. Bez niej nie przyniosą oczekiwanych efektów. Dlatego pamiętaj, by na co dzień przestrzegać kilku ważnych zasad. Istotny w tym wszystkim jest oczywiście dobór odpowiednich kosmetyków: powinny one być mocno nawilżające i zawierać odpowiednią porcję substancji odżywczych, ponadto muszą być oznaczone jako „niekomedogenne” – to gwarancja, że nie zaczopują na powrót skóry.

Wągry i zaskórniki złagodzą kremy z witaminą B3. Do takiej skóry nadają się tez wszelkie preparaty zawierające składniki złuszczające. Unikaj jednak produktów z tych z witaminą E, bo jest komedogenna i rozszerza pory skóry.