Ałun funkcjonuje w języku potocznym jako kamyk po goleniu. Dlaczego? Ponieważ stosowano go przede wszystkim do nacierania skóry po goleniu. Jego działanie łagodzące wykorzystywano także w celu tamowania krwi i neutralizowania zapachu potu. Jakie są inne właściwości kosmetyczne i zastosowania ałunu? Czy kamyk po goleniu jest szkodliwy?

Ałun ‒ co to takiego?

Ałun to minerał, który występuje naturalnie w przyrodzie. Ma formę kryształu ‒ kruchego, łatwo rozpuszczalnego w wodzie i bezbarwnego. Chociaż jest też bezwonny, to zanurzony w olejku eterycznym nabiera jego zapachu. W swojej naturalnej postaci ałun może być stosowany jako dezodorant ‒ naturalny, bo bez parabenów.

Ałun ‒ właściwości kosmetyczne

Ałun ma właściwości antybakteryjne, dzięki którym hamuje namnażanie się bakterii na wybranym fragmencie skóry. W efekcie zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, który wydzielają właśnie rozkładające się drobnoustroje. Także z tego powodu ałun przyspiesza gojenie ran łagodzi skórę po goleniu.

Ałun ma jeszcze działanie ściągające ‒ dzięki temu, że prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych i zmniejsza pory, tamuje krwawienie. Właśnie z tych względów stosuje się go jako element kuracji antytrądzikowej. Ponadto łagodzi skutki ukąszeń owadów, a sproszkowany może pełnić funkcję talku do stóp.

Ałun ‒ zastosowanie kosmetyczne

Zastosowanie kamyka po goleniu zależy od jego postaci ‒ do innych celów wykorzystuje się ałun w kamieniu, ałun w proszku i ałun w płynie.

Najpopularniejszą formą ałunu jest kamień, czyli kryształ. Ałun w kamieniu może być zarówno kostką, jak i sztyftem. Oba stosuje się po zmoczeniu i odczekaniu chwili ‒ wtedy można nim natrzeć wybrane fragmenty skóry. Równie dobrze można natrzeć wilgotne ciało suchym ałunem. Kiedy skończymy, płuczemy kryształ i odkładamy go, żeby swobodnie wysechł.

Ałun w proszku, czyli puder, stosujemy jako talk do stóp, to znaczy posypujemy nim stopy, skarpetki lub wnętrze butów bądź dodajemy go do kąpieli. Ałun w tej formie działa przeciwpotnie, likwiduje zapach potu i hamuje rozwój bakterii. Puder sprawdzi się także jako roztwór do płukania jamy ustnej, ponieważ zapobiega krwawieniu dziąseł i przyspiesza gojenie aft.

Z kolei ałun w płynie, czyli spray, to roztwór wody i sproszkowanego ałunu. Można go aplikować pod pachy, na rany, zmiany trądzikowe oraz skórę po goleniu lub ukąszeniu owadów.

Czy ałun jest szkodliwy?

Ałun to jedna z soli glinu, a glin to aluminium. Należy mieć to na uwadze, gdy  ałun stosujemy tylko po to, aby uchronić się przed szkodliwym działaniem aluminium zawartego w dezodorantach. Najzdrowszą wersją tego kryształu jest ałun potasowo-sodowy i potasowo-amonowy, ale oba są trudno dostępne i stosunkowo drogie.

Dopuszczalna dawka aluminium to 60 miligramów na dobę, z czego kilkanaście miligramów przyjmujemy drogą pokarmową. Jaka ilość aluminium wchłania się przez skórę ‒ w kosmetykach, które stosujemy? Trudno powiedzieć, dlatego warto ograniczać ałun.