Każda dziewczyna chciałaby mieć jak najdłuższe i jak najgrubsze włosy. Dlatego o nie dbamy, zdrowo się odżywiamy i chronimy pasemka przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami. Ale czy na bieżąco kontrolujemy długość i grubość włosów? Jeśli jeszcze tego nie robisz, to sprawdź, jak się do tego zabrać.

Jak wybrać pasmo do mierzenia długości?

Najważniejszą zasadą w mierzeniu długości włosów jest wybór jednego i tego samego pasemka. Nie musi być ono najdłuższe, może być nawet częścią grzywki. W końcu chodzi o to, żeby sprawdzić miesięczny przyrost włosów na długość. Wybierz takie pasmo kontrolne, które co miesiąc z łatwością odszukasz.

Pamiętaj też, że włosy na głowie rosną w różnym tempie. Różnice są jednak minimalne i niezauważalne gołym okiem. Jeśli zawsze będziemy mierzyć to samo pasemko, to wynik będzie dokładny. Warto też zaznaczyć, że należy mierzyć włosy mokre lub suche.

Jak mierzyć długość włosów?

Weź centymetr krawiecki. Jego końcówkę przyłóż do podstawy pasemka kontrolnego i w ten sposób mierzymy całą długość. Wynik zapisz i porównuj z kolejnymi. Dlaczego długość włosów warto mierzyć co miesiąc? Bo w tym czasie pasemka urosną od 1 cm do 2 cm. Dzięki temu określisz tempo wzrostu swoich włosów.

Jak mierzyć obwód włosów?

Znów zastosuj centymetr krawiecki. Włosy zwiąż w kucyk i zmierz ich obwód tuż przy gumce. Przyjmuje się, że kucyk mierzący 5 cm i mniej to kucyk cienki. Pomiędzy 5 cm a 10 cm to kucyk średni, a powyżej 10 cm to kucyk gruby. Pamiętaj, że na objętość składają się gęstość i grubość. Możesz więc mieć włosy rzadkie i grube lub gęste i cienkie. Jeśli natomiast masz włosy cieniowane, to pomiar obwodu może być problematyczny. Wtedy kucyk należy związać na czubku głowy, bo wtedy znajdzie się w nim najwięcej włosów.

Jak często mierzyć obwód włosów?

Włosy na długościach rosną w podobnym tempie, ale ich obwód jest bardziej stały i zależy od tego, jak wiele nowych włosów uda się nam wyhodować. Jednak związanie w kitkę baby hair może być problematyczne. Dlatego obwód pasemek najlepiej jest mierzyć co trzy miesiące.

Jak zwiększyć wiarygodność pomiaru?

Przy każdym mierzeniu włosów wynik może być nieco inny. Dlatego dobrze jest dokonać kilku pomiarów jednego dnia, a następnie uśrednić wynik. Czy wiesz, że istnieją kalkulatory długości włosów? Wystarczy, że podasz aktualną długość włosów, a sprawdzisz, kiedy osiągniesz wymarzoną długość fryzury, rzecz jasna w dużym przybliżeniu.