Przebarwienia to problem natury estetycznej, który dotyka wielu ludzi. Najlepszym sposobem na pozbycie się go jest peeling chemiczny. Złuszczanie skóry za pomocą substancji chemicznych o odpowiednio dobranym stężeniu to bardzo popularny zabieg, który rozwiązuje różne problemy skórne ‒ nie tylko przebarwienia, lecz także drobne zmarszczki, blizny i rozstępy. Jak działa peeling chemiczny, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania i czy taki zabieg wywołuje skutki uboczne? Które peelingi są ukierunkowane na przebarwienia i na czym polega zabieg rozjaśniania przebarwień? I wreszcie: skąd się biorą przebarwienia?

Skąd się biorą przebarwienia?

Małe piegi, które następnie rozrastają się i tworzą nieregularne brązowe plamy na skórze, to objaw hiperpigmentacji, czyli zaburzenia wytwarzania melaniny i jej nierównomiernego rozmieszczenia w skórze.

Równie dobrze plamy na skórze mogą być skutkiem działania promieni UV lub zaburzeń hormonalnych (na skutek ciąży, stosowania pigułek antykoncepcyjnych lub terapii hormonalnej). Inną przyczyną przebarwień może być używanie kosmetyków uwrażliwiających skórę na słońce (to znaczy zawierających kwasy AHA/BHA, retinol, alkohol lub olejki eteryczne) i jednocześnie brak ochrony przeciwsłonecznej. Także niektóre leki, na przykład antybiotyki, uwrażliwiają skórę na promienie UV lub działają fotouczulająco.

Jak działa peeling chemiczny?

Peeling chemiczny przede wszystkim złuszcza naskórek. Dzięki temu skóra jest gładsza i bardziej rozświetlona oraz ma równomierny koloryt i ściągnięte pory.

Działanie peelingów chemicznych nie polega jedynie na złuszczaniu. Złuszczenie wierzchnich warstw naskórka rozpoczyna dużo istotniejszy proces, a mianowicie substancje zawarte w preparacie złuszczającym pobudzają proces mnożenia się i dzielenia młodych komórek w głębszych warstwach skóry. W efekcie stare komórki są zastępowane przez nowe, a skóra się regeneruje. Taki sam proces zachodzi w trakcie gojenia uszkodzeń mechanicznych ‒ gojąca się skóra na nowo buduje wszystkie elementy tkanki. Ponieważ przebarwienia bardzo często umiejscawiają się głęboko w skórze właściwej, usuwanie ich domowymi sposobami lub peelingami dającymi powierzchowny efekt jest zupełnie nieskuteczne.

Peelingi na przebarwienia

Wiele peelingów chemicznych skutecznie usuwa przebarwienia. Chociaż każdy z nich złuszcza naskórek, niektóre działają powierzchownie, inne średnio głęboko, jeszcze inne głęboko, w zależności od rodzaju kwasu, jego stężenia i głębokości złuszczania. Peeling powinien dobrać lekarz, uwzględniwszy potrzeby pacjenta, jego rodzaj skóry i głębokość przebarwienia.

Peelingi najczęściej stosowane na przebarwienia:

  • Yellow Peel ‒ mieszanina kwasu glikolowego, salicylowego i retinowego oraz rezorcyny i witaminy C. Rozjaśnia skórę oraz stymuluje proces produkcji kolagenu i elastyny.
  • Peeling kwasem glikowym o stężeniu 20, 35, 50 lub 70 procent ‒ im wyższe stężenie kwasu, tym silniejsze jego działanie. Peeling o stężeniu 50 i 70 procent złuszcza wszystkie warstwy naskórka.
  • Peeling migdałowy ‒ odbywa się z wykorzystaniem kwasu migdałowego, który należy do alfa-hydroksykwasów o właściwościach bakteriobójczych. Po zabiegu złuszczanie skóry jest mało widoczne. Można go wykonywać nawet u osób z cerą wrażliwą. Nie zwiększa wrażliwości skóry na działanie słońca.
  • Peeling pirogronowy ‒ wykorzystuje kwas pirogronowy, który należy do grupy alfa-ketokwasów. W zależności od stężenia kwasu działanie peelingu jest powierzchowne lub głębokie. Przy wyższych stężeniach w krótkim czasie można uzyskać efekty zbliżone do tych, jakie daje agresywne złuszczanie.
  • Peeling kojowy ‒ zawiera kwas kojowy, który ma właściwości depigmentacyjne i silnie rozjaśnia przebarwienia.
  • Peeling kwasem TCA ‒ zazwyczaj jest wykonywany w połączeniu z kwasem glikolowym. Umożliwia średnio głębokie złuszczenie naskórka.
  • Peeling salicylowy ‒ wykorzystuje kwas salicylowy, który jest beta-hydroksykwasem. Polecany w przypadku współwystępujących przebarwień i trądziku, ponieważ kwas salicylowy wnika w głąb mieszków włosowych, co wspomaga leczenie tej dolegliwości.
  • Peeling Ferulac ‒ opiera się na działaniu kwasu ferulowego, florentyny i kwasów owocowych, które wzmacniają ich działanie. Jest nazywany nanopilingiem, bo składniki aktywne są zamknięte w liposomach. Opóźnia procesy starzenia skóry i zmniejsza przebarwienia. Poprawia stan skóry w ciągu kilku dni.

Na czym polega zabieg rozjaśniania przebarwień?

Jeszcze przed zabiegiem lekarz przedstawia pacjentowi różne możliwości i pyta go o spodziewane efekty. W zależności od przebarwień skuteczne mogą być zarówno powierzchowne zabiegi wykonywane w określonych odstępach czasu, jak i jeden silny zabieg. Podczas takiej wizyty lekarz przekazuje pacjentowi zalecenia:

  • zakaz opalania się później niż 3 tygodnie przed zabiegiem;
  • zakaz stosowania retinoidów, dermabrazji i preparatów drażniących skórę później niż tydzień przed zabiegiem;
  • zakaz golenia się później niż dzień przed zabiegiem (dotyczy mężczyzn).

Zabieg rozjaśniania przebarwień nie trwa długo, bo zaledwie 30 minut. Polega na nałożeniu na oczyszczoną skórę maski nasączonej wybraną mieszanką wybielająco-złuszczającą lub odpowiedniego preparatu. Po zabiegu należy stosować preparat samodzielnie w domu przez co najmniej 6 tygodni.

Bezpośrednio po zabiegu nie wolno nakładać makijażu – należy z tym poczekać przynajmniej 24 godziny. Przez kilka następnych dni skóra będzie się goić, ale nie zawsze ten proces będzie widoczny (to zależy od rodzaju peelingu i stężenia kwasu). Z tego powodu nie należy opalać się przynajmniej przez miesiąc, zdrapywać ani odrywać naskórka, który się złuszcza.

Peeling chemiczny ‒ przeciwwskazania

Widoczne przebarwienia nie są bezwzględnym wskazaniem do zabiegu. Istnieje szereg przeciwwskazań do peelingu chemicznego, takich jak:

  • stany zapalne tkanki łącznej;
  • aktywne infekcje skórne, na przykład opryszczka;
  • podrażnienia i uszkodzenia skóry, między innymi nadżerki, otarcia, poparzenia słoneczne i przeczosy;
  • ciąża i laktacja;
  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • leczenie retinoidami (musi upłynąć 6 miesięcy od zakończenia takiej kuracji);
  • depilacja, elektroliza lub terapia światłolecznicza (muszą upłynąć 4 tygodnie od tych zabiegów);
  • alergie skórne;
  • krioterapia (musi upłynąć 6 miesięcy od zabiegu);
  • zabieg chirurgiczny w obrębie twarzy (muszą upłynąć 2 miesiące od zabiegu);
  • kolagenozy, pęcherzyce i inne choroby autoimmunologiczne.

Peeling chemiczny ‒ skutki uboczne

Peeling chemiczny może wywoływać skutki uboczne, na przykład odbarwienia skóry i przebarwienia, i to dużo rozleglejsze niż te, które były usuwane. Ponadto często pojawia się rumień, a także dochodzi do zakażeń bakteryjnych skóry, aktywowania wirusa opryszczki lub powstawania blizn.