Microblading, inaczej makijaż permanentny brwi, umożliwia zaoszczędzenie od kilku do kilkunastu minut dziennie. Zabieg jest szczególnie polecany tym paniom, które nie opanowały sztuki precyzyjnego malowania brwi. Na czym polega microblading i jak dbać o skórę po tym zabiegu?

Na czym polega microblading?

Microblading polega na wprowadzeniu pigmentu do warstwy kolczystej naskórka za pomocą mikroostrza. Trzy tygodnie przed zabiegiem nie wolno farbować ani regulować brwi. Sam zabieg poprzedzony jest ankietą, w której należy podać informacje o swoich problemach zdrowotnych i przyjmowanych lekach. Niektóre gabinety dodatkowo wymagają podpisania oświadczenia, że w razie niepowodzenia zabiegu klientka nie będzie dochodziła swoich praw na drodze reklamacji, co zdejmuje z salonu odpowiedzialność za nieudany efekt zabiegu. Wygląd brwi po zabiegu i w trakcie zmywania się pigmentu zależy zarówno od kompetencji kosmetyczki, jak i od rodzaju użytego pigmentu. Z tego powodu przed ostateczną decyzją warto upewnić się, że kosmetyczka ma odpowiednie kwalifikacje, a barwniki – wysoką jakość.

Przed zabiegiem klientka i kosmetyczka muszą wybrać barwnik identyczny z kolorem włosów. Następnie na brwi nakłada się maść znieczulającą. Zanim zacznie działać, kosmetyczka rysuje kontury brwi za pomocą kredki i specjalnych szablonów. Po tym, jak zostaną zaakceptowane lub skorygowane przez klientkę, można przystąpić do zabiegu. Kosmetyczka nacina skórę piórkiem, czego owocem jest zarys włoska, w który następnie aplikowany jest pigment. Zabieg trwa około godziny. Efekt nie jest natychmiastowy; można go dostrzec dopiero po tygodniu, kiedy barwnik nieco zbladnie.

Jak dbać o skórę po microblading?

Szczególnej pielęgnacji wymaga skóra po nacięciach. Z tego powodu tuż po zabiegu nie wolno dotykać brwi, trzeć ich ani moczyć. Co więcej, po trzech godzinach należy zacząć smarować brwi maścią na bazie alantoiny o właściwościach regenerujących i przyspieszających gojenie. Aplikację maści powtarzamy co kilka godzin, zawsze za pomocą czystego wacika kosmetycznego. Ponadto przez kilka pierwszych dni od zbiegu (co najmniej trzy) nie wolno używać mydła ani kosmetyków do mycia twarzy, dlatego w tym czasie lepiej zrezygnować z makijażu.

Na brwiach pojawią się strupki, których pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać; w przeciwnym razie na skórze pozostaną trwałe blizny. Ponadto przez dwa tygodnie od zabiegu nie wolno chodzić do sauny, solarium ani na basen. Wykluczone są także silne peelingi.