Masz włosy, które uwielbiają się elektryzować? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby pozbyć się tego problemu. Oto najlepsze sposoby na ograniczenie elektryzowania się włosów zimą.

Elektryzujące się włosy trudno uczesać i ładnie ułożyć. O ile latem problem jest mniejszy, to nasila się wraz z nadejściem zimy i koniecznością sięgnięcia po grube swetry, szaliki i czapki. Dlaczego zimą włosy elektryzują się bardziej?

Elektryzowanie się włosów zimą – przyczyny

Włosy mogą się elektryzować niezależnie od pory roku, ale zimą dzieje się to zdecydowanie częściej. Na pogłębienie się tego problemu w chłodnych miesiącach wpływa kilka czynników. Jednym z nich są niekorzystne warunki atmosferyczne – duża różnica temperatur między ogrzewanymi pomieszczeniami a mrozem na zewnątrz sprawia, że pasma elektryzują się bardziej. Do tego dochodzi osłabiona kondycja włosów, które są zimą słabiej nawilżone, bardziej szorstkie i łamliwe. W kontakcie z grubymi, wełnianymi materiałami swetrów, szalików i czapek takie włosy mogą się zdecydowanie bardziej elektryzować. To bardzo popularny problem.

Jak zmniejszyć elektryzowanie się włosów?

ZMIEŃ SWOJĄ CZAPKĘ

Wiele kobiet przestaje nosić zimą czapki w obawie przed tym, że ich włosy będą się elektryzowały. To nierozsądne, ponieważ możemy w ten sposób wyziębić swój organizm i wylądować w łóżku z przeziębieniem. Dobry sposób na ograniczenie elektryzowania się włosów to wybór takich nakryć głowy, które zrobione są z naturalnych, gładkich materiałów np. cienkiej bawełny. Im grubsze, bardziej szorstkie i bardziej sztuczne czapki, tym większe prawdopodobieństwo, że włosy zaczną się elektryzować.

WYBIERZ DOBRY SZAMPON

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie elektryzowania się włosów to zmiana dotychczasowego szamponu. Bardziej podatne na elektryzowanie się są włosy suche o wysokiej porowatości – szampon wzbogacony o olejki, ceramidy i keratynę może domknąć łuski włosów i wypełnić strukturę pasm, dzięki czemu będą się mniej elektryzowały. Proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie.

ODKRYJ DEDYKOWANE KOSMETYKI

Specjalne kosmetyki do włosów elektryzujących się to zbawienie dla kobiet, u których ten problem jest naprawdę bardzo uciążliwy. W takim przypadku warto szukać kosmetyków z miodem, aloesem, oleje arganowym albo awokado – zapewnią włosom nawilżenie, wygładzą i zapobiegną utracie włosy. Doskonale zadziałają także odżywki do włosów z polimerami, które warto stosować regularnie (podobnie jak mocno odżywcze maski). Bo zdrowe włosy, to włosy, które się nie elektryzują.

PŁUCZ I SUSZ NA ZIMNO

Jeśli twoje włosy elektryzują się, ważne jest nawet to, w jaki sposób je myjesz i stylizujesz. Wskazane są delikatnie oczyszczające szampony, które nie wysuszą nadmiernie włosów, spłukiwane zimną wodą albo kwaśną płukanką np. octową. Oczywiście bardzo ważne jest też to, jak suszymy włosy – odpada gorące powietrze suszarki, a jedynie chłodny nawiew, który pomaga łuskom domknąć się po myciu. Jeśli lubimy stylizować włosy, to tylko urządzeniami z funkcją jonizacji, dzięki której włosy zachowają naturalną wilgotność i miękkość, a także nie będą się tak bardzo elektryzowały.

CZESZ SIĘ DOBRZE

Ostatnia wskazówka dotyczy tego, w jaki sposób powinny czesać się osoby, których włosy mają tendencję do elektryzowania się. Niestety szczotkowanie włosów często pogarsza problem i włosy elektryzują się jeszcze bardziej. Niewiele osób wie jednak, że winny jest przede wszystkim materiał, z jakiego wykonano akcesoria – plastik i inne materiały sztuczne. Jeśli masz problem z elektryzującymi się włosami, czesz je drewnianymi grzebieniami i szczotkami z naturalnym włosiem.